Okolice Łeby

Rąbka - w przeszłości osada rybacka, dzisiaj wieś leżąca na trasie z Łeby do ruchomych wydm (patrz szlak czerwony i zielony). Dojechać tutaj można samochodem, my jednak, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc parkingowych, zalecamy skorzystanie z innych dostępnych w Łebie środków lokomocji. Znajduje się tutaj filia Muzeum Przyrodniczego Słowińskiego Parku Narodowego. Skorzystać można również z rejsów wycieczkowych po jeziorze Łebsko

 

Gardna Wielka - wieś w gminie Smołdzino leżąca nad jeziorem Gardno. Warto zwiedzić położony na wzniesieniu kościół gotycki z 1282 roku, przebudowany w XIX w. Przy kościele znajduje się równie stary cmentarz - niektóre nagrobki datowane są na okres XVI wieku!

 

Kluki - prawdziwa perła kultury słowińskiej, na terenie której mieści się skansen. Zwiedzimy tu chałupy i zagrody rybackie z okresów XIX oraz przełomu XIX i XX wieku. Wspaniałe domostwa wyposażone w oryginalne sprzęty i narzędzia ulokowane zostały na planie ulicowym osady z końca XVIII wieku. W sezonie letnim natrafić można na liczne imprezy folklorystyczne, skosztować loaklnych specjałów kuchni kszubskiej, w tym jedynego w swoim rodzaju chleba słowińskiego, oraz posłuchać muzyki i śpiewów zespołów ludowych.

 

Nowęcin - wieś położona w odległości 2 km od Łeby. W 1497 Mikołaj Wejcher wzniósł tutaj zameczek obronny okalany pięknym parkiem ze starodrzewem. Dzisiaj funkcjonuje tutaj hotel z restauracją i barem. Tuż koło pałacyku znjaduje się inna atrakcja tego miejsca - stadnina koni - oferująca przejżdżki bryczką, jazde konną i hipoterapię.

Latarnia morska Stilo - zbudowana została na wydnie w latach 1905-1906. Wysokość latarni to 33,4 m, a wraz z wydmą 75 m n.p.m. Udostępniana turystom spragnionym wspaniałych widoków. Dojechać można z Łeby przez Sarbsk i Sasino (20 km). Samochód należy pozostawić na parkingu w Osetniku.

 

Rowokół - ze względu na zamierzchłą funkcję w kulturze Słowińców zwany "Świętą Górą". Tutaj społeczność lokalna odprawiała pogańskie obrzędy. W średeniowiecz na górze palono ogniska, które stanowiły punkt nawigacyjny dla żeglarzy. Dzisiaj znajduje się tu wieża widokowa otwarta dla zwiedzających.

 

Lębork - niewielkie miasto położone 30km od Łeby o urokliwym, średniowiecznym charakterze. Zobaczyć tu możemy pozostałości murów obronnych z basztami, zamek krzyżacki z drugiej połowy XIV wieku oraz wspaniałe centrum z zespołem budynków z przełomu XIX i XX wieku, w tym secesyjne kamieniczki, neogotyckie budynki Poczty i Ratusza Miejskiego.

 

Latarnia morska w Czołpinie , zbudowana w 1875 roku na najwyższej zalesionej wydmie 56 m n.p.m , w odległości 1 km od brzegu morskiego . Świecą w niej lampy elektryczne , których światło widoczne jest z odległości 20 mil morskich . W sezonie letnim latarnia otwarta i dostępna dla turystów . z jej szczytu piękny widok na morze i jeziora: Gardno, Łebsko i Dołgie Duże.

 

Żarnowska - miejscowość letniskowa położona ok.. 1,2 km od Łeby . Ze wsi podziwiać możemy piękno panoramy jeziora Łebsko i obszarów ruchomych wydm na Mierzei Łebskiej. Na jeziorze Łebsko znajduję się taras widokowy z panoramą na ruchome wydmy.

 

Skansen Wsi Słowińskiej w Klukach - istnieje od 1963 roku mający za zadanie utrwalenie elementów kultury materialnej i duchowej, dawnych rdzennych mieszkańców tej ziemi - Słowińców . W skansenie kultywowane są ich zwyczaje i tradycje . Powstanie skansenu pozwoliło na odtworzenie dawnego układu osadniczego wsi na planie ulicowym z końca XVIII wieku . Zgromadzono 20 obiektów, w tym : 7 chałup , 7 obórek , 2 stodoły, 2 piece chlebowe, magazyn na lodzie oraz szałas rybacki . Chałupy wyposażono w sprzęty , narzędzia i przedmioty kupowane od Słowińców, którzy wyjeżdżali na stałe do Niemiec. Zagrody rybackie pochodzą z różnych okresów XIX wieku , przełomu XIX i XX wieku , okresu międzywojennego, a nawet okresu powojennego . Budynki te , to przeważnie dwojaki o konstrukcji szkieletowej o pobielanych ścianach wypełnionych gliną i dachach krytych trzciną. W lecie muzeum organizuje imprezy folklorystyczne , m.in. występy zespołów z Kaszub . Zobaczyć można też jak wyglądały dawniej różne dziedziny życia codziennego : jak wiązano sieci , tkano, wyplatano kosze itp. Odbywają się tutaj pokazy wypieku słowińskiego chleba , wyrabianego ze specyficznej mąki .Ze względu na liche gleby ziarno było tu niskiej jakości, dlatego też Słowińcy mielili je z razem z łuskami i ośćmi ryb. Do tak uzyskanej mąki dodawali tarte ziemniaki i groch . Corocznie w okresie od 1 do 3 maja urządza się tutaj tak zwane " czarne wesele " , które nawiązuje do słowińskiej tradycji kopania torfu ( głównego opału ) . Dawni mieszkańcy wykopywali torf i na kilka dni pozostawiali na łąkach, żeby wysechł . Następnie przenosili go do zagród i układali pod okapami . wydobycie zaczynali 1 -ego maja, dzień ten nazywali "czarnym weselem", a kończyli je po 12 dniach. Każdego wieczoru, po skończonej pracy, urządzali biesiadę u innego gospodarza. Obecnie , impreza "czarnego wesela" otwiera sezon turystyczny w Klukach. Natomiast po zakończeniu sezonu w I połowie września odbywa się impreza p.t. "Jesień się pyta co lato zrobiło". Jest to impreza folklorystyczna o tematyce jesiennej, np. kiszenie kapusty, wyciskanie soków z buraków cukrowych. Można spróbować miejscowych przysmaków , np. żurek, chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym , świeże ciasto i wiele innych.