Warto zobaczyć

 

NAJSTARSZY DOM W ŁEBIE - stoi przy ulicy Kościuszki 86 (dawnej Hauptstrasse 18). Zbudowany wysiłkiem kupca Johanna G. Mampe. Na frontowej belce odczytać możemy niezatarty jeszcze łacińskie zdanie, którego treść w całości, w tłumaczeniu brzmi: "Bóg jest moim obrońcą i wspomożycielem. Panie, nie opuszczę Cię, Ty mnie przecież błogosławisz. Johann Mampe" 18 lipca 1723 r.

 

ZABYTKOWY KOŚCIÓŁ - znjduje się na terenach starej Łeby i jedyną pozostałością po nim są mury. Patron kaplicy - Św.Mikołaj - czuwał nad łebskimi rybakami i żeglarzami. Dzisiejsza budowla powstała z elementów rozebranego kościoła zasypanego ostatecznie przez ruchome wydmy w 1570r. Warto do niego zajrzeć, aby zerknąć na namalowany przez Maxa Pechsteina - ekspresjonista, przedstawiciel niemieckiej bohemy początku XX w. - obraz przedstawiający Matkę Boską. Znajdziemy go w prezbiterium na lewo od ołtarza.

 

HOTEL NEPTUN - unikalna na polskim wybrzeżu budowla postawiona w 1905 r. przypominająca swym wyglądem średniowieczny zamek pełniła w pzreszlości funkcję domu zdrowotnego. Tajemniczości i powagi dodaje świetne usytuowanie budynku - na skarpie wydmy, tuż przy morzu. Tereny hotelu dostępne są dla zwiedzających. Dzisiaj znajduje się tu luksusowy hotel.

 

FALOCHRON I KRZYŻ NAWIGACYJNY - powstały w 2000 roku falochron sprawia, że wejście do portu jest dużo bezpieczniejsze. Jest to ciekawe trasa spacerowa, którą wieńczy 16-metrowa metalowa konstrukcja krzyża, będąca wyrazem pamięci o wszystkich marynarzach, rybakach i żeglarzach, którzy nigdy nie wrócili.

 

CZYM PORUSZAĆ SIĘ PO ŁEBIE? - przemieszcanie sie po mieście poza sezonem letnim nie sprawia żadnych problemów, jednak okres wakacyjny i rządzi się swoimi prawami. Duża liczba turystów na ulicach sprawia, że korzystanie zwłaszcza z samochodu staje się męką. Zachęcamy zatem do korzystania z innych, szybszych i wygodniejszych form komunikacji. Koło kina znajduje sie postój kolejek przypoinających swym wyglądem stare "ciuchcie" ciągnące malutkie wagoniki. Tym sposobem możemy dojechać do Rąbki lub po wcześniejszym ustaleniu trasy zwiedzić interesujące nas miejsca. Spacerowe tempo pozwoli wszystkim nacieszyc się widokiem tętniącego życiem kurortu.
Busy - zawiozą nas gdzie tylko zechcemy, Nowęcino, Rąbka, Stilo. Za niewielką opłatą w szybki sposób dostaniemy się w upragnieno miejsce.
Ryksze - złapać je można na głównych ulicach miejscowości.
Ponadto w wielu punktach możemy wypożyczyć rowery lub skutery elektryczne.

 

KOŚCIÓŁ RYBACKI POD WEZWANIEM NMP z roku 1683, ul. Powstańców Warszawy 28 Gdy przeniesiono miasto w miejsce obecne , w roku 1590 , wybudowano mu kapliczkę, która spłonęła w roku 1582, a na jej miejscu wybudowano istniejący do dziś kościół .Wewnątrz znajduje się obraz Maxa Pachsteina , namalowany na prześcieradle, farbami używanymi przez rybaków do naprawy łodzi. Przedstawia Maryję stojącą na kuli ziemskiej, zanurzonej w morskich falach.

 

WIEŻA KOŚCIELNA o długości 42 m przy Parafii pod wezwaniem Św. Jakuba Apostoła, ul. Łąkowa , przy obwodnicy miasta.

 

FESTIWAL POMUCHLA - impreza jest konkursem kulinarnym na potrawy z dorsza, co roku gromadzi wielu uczestników. Biorą w nich udział m.in.: restauratorzy, hotelarze, właściciele smażalni, szkoły, rodziny rybackie, stowarzyszenia z Łeby. Głównym gościem i jurorem konkursu jest znany mistrz kuchni Pascal Brodnicki.

 

FIGURKA SREBRNEGO POMUCHLA - srebrnego pomuchla wymieniają najdawniejsze zapiski dotyczące kościoła Starej Łeby, tą figurą witano i żegnano dostojników kościelnych, żeglarzy i rybaków, stał się symbolem ich życia. 6 czerwca 1999 r. łebscy rybacy ofiarowali Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II srebrnego dorsza. Ku pamięci tego daru replika srebrnego dorsza znalazła miejsce w kościele NMP.

 

MINI ZOO I OGRÓD ORNITOLOGICZNY - ul. Kolonijna, eksponują okazy roślinnego i zwierzęcego środowiska , ponad 100 gatunków ptaków z całego świata. Czynne od V do IX ; tel.503 097 354

 

DĄB - W roku 2000, z okazji 25 rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II, mieszkańcy Łeby posadzili w parku im. Jana Pawła II 25-letni dąb

 

PROMENADA - wzdłuż portu rybackiego to doskonałe miejsce spacerowe , w pobliżu znajdują się charakterystyczne , niskie domki rybackie z XIX w. i punkty gastronomii oferujące kuchnie regionalną ,co wspaniale podkreśla atmosferę kurortu nadmorskiego . Przedłużając spacer można wybrać się na molo wschodnie o długości 192 m , mijając kapitanat portu spotykamy przeciwmgielny Historyczny dzwon, na dzwonie umieszczono wizerunek św.Mikołaja i Jakuba - patronów ludzi morza.

 

SKWER RYBAKA - wszystkie drogi prowadzą do parku, szczególnego miejsca w Łebie, gdzie odbywają się imprezy plenerowe , koncerty , gromadzą się artyści , grajkowie, możemy tam zamówić portret czy karykaturę , zrobić tatuaż i zapleść warkoczyki . Atrakcją parku jest także skrzynia czasu zakopana w 2004 r . znajdują się w niej przedmioty i dokumenty z naszych czasów , które zostaną odkopane po stu latach.

 

KINO RYBAK - ul. Morska 1 .czynne codziennie oferujące ciekawy repertuar, zadowalający każdą grupę wiekową.

 

LUNAPARK KRASNAL (ul. Wspólna) i WESOŁE MIASTECZKO (przy porcie rybackim) - to teren, na którym zgromadzone są karuzele, kolejka górska, beczka śmiechu, zjeżdżalnie, huśtawki, strzelnice, symulatory ruchu, zamek strachów i inne urządzenia służące rozrywce. Program parku rozrywki uzupełniony jest w punkt z upominkami i małą gastronomią. Obydwa parki gwarantują dobrą zabawę.