Historia miasta Łeba

Dzieje Łeby od samego początku związane są ze Słowińcami i Kaszubami Nadłabskimi. Pierwsza historyczna wzmianka o osadzie pochodzi z 1282 r. Była to Słowińska wioska, zlokalizowana po zachodniej stronie rzeki , zamieszkała przez rybaków, szkutników i żeglarzy . W 1309 roku Łebą, jak i całym Pomorzem Gdańskim zawładnęli Krzyżacy .Pod ich panowaniem osada przekształciła się w miasto , otrzymując w 1357 roku lubeckie prawa miejskie.

Historia ŁebyŁeba w trakcie budowy - Łeba 1903 r.

Krzyżacy utracili władzę nad Łebą ostatecznie po wojnie trzynastoletniej. W roku 1466 miasto przeszło w leno książąt pomorskich, którzy władali nim do 1637 roku. Z tą datą Łeba przeszła na 20 lat pod bezpośrednie panowanie Korony polskiej. Kolejno władzę nad miastem sprawowała Brandenburgia i od 1773 roku Prusy, następnie państwo niemieckie.

Historia ŁebyNeptun - zamek na plaży

W granicach Polski miasto znajduje się od 1945 roku. Po zakończeniu I wojny światowej Łeba stała się ulubionym letniskiem niemieckiej bohemy lat 20-tych . Malarze przebywający tu wśród nieokiełzanej przyrody odnajdywali tematy do swych prac. Jeden z największych niemieckich ekspresjonistów, Max Pechstein związał się z Łebą na stałe. Historia Łeby to klęski żywiołowe , często zagrażające temu kwitnącemu miastu . w 1558 roku po serii bardzo silnych niszczących sztormów, mieszkańcy postanawiają przenieść miasto na wschód od ujścia rzeki Łeby . W 1570 roku ponowny potężny huragan dokonał ostatecznego zniszczenia, to co zostało po starej Łebie z czasem zasypały ruchome piaski.

Historia ŁebyŁeba z lotu ptaka - 1932 r.

Ocalał tylko mały fragment starego kościoła, który przypomina dziś mieszkańcom o tamtych czasach . Budowa nowego osiedla, zalążka obecnej Łeby, trwała około 12 lat . Wiek XVIII to kolejne stulecie walki mieszkańców z nieustającymi żywiołami o utrzymanie miasta. Dopiero druga połowa wieku XIX przyniosła rozwój gospodarczy miasta, kiedy to przystąpiono do prac mających na celu ochronę Łeby przed kataklizmami .

Historia ŁebyApteka przy ulicy głównej - Łeba 1932 r.

Zainteresowanie miastem - także jako kąpieliskiem - nastąpiło po wybudowaniu szosy Łeba- Lębork i otrzymaniu połączenia kolejowego. Właściwy rozwój miasta nastąpił po wojnie . Rozpoczęto nowy etap rozwoju miasta jako letniska i kurortu ,który trwa do dziś. Budowano wille, zwiększono liczbę placówek gastronomicznych, zagospodarowano piękną plażę. W latach 70-tych powstało tu dużo ośrodków wczasowych wybudowanych przez zakłady przemysłowe z południa Polski, a w ostatnich latach wybudowano wiele komfortowych pensjonatów i hoteli. Łeba stała się modnym, nadmorskim kąpieliskiem. Obecnie przeżywa niebywały rozwój i nabiera znaczenia nie tylko o zasięgu ogólnopolskim , ale i międzynarodowym.

 

Więcej o historii Łeby mogą przeczytać Państwo na stronie: http://www.historialeby.pl.tl/ - dzieje miasta od zarania do zakończenia II wojny św. Ponad 20 rozdziałów czasowych i tematycznych, blisko 250 fotografii.